Schedules

Aberdeen Regional Festival - Autumn 2018

Aberdeen – Sunday 25th. November – Mackie Academy -  5 entries
Compere – Valerie Kidd
Adjudicators – Gareth Bowman & Vaughan Fleischfresser

Entry to Regional Festivals ; purchase ticket at door on the day – Adults £4.00 Concession £2.00

Achieving School Band Class
Portlethen Academy    12.00

Brass Ensemble Class

Aberdeen Grammar School Brass Ensemble  12.30

Achieving School Band Class
Mackie Academy    13.00

Advanced School Band Class
Aberdeen Grammar School  13.30

Advanced Youth Band Class
South Central Aberdeenshire Youth Concert Band 14.00

Adjudication 14.30

Festival closes @ 14.50

Remote Festivals – 4 Entries
Lewis & Harris Concert Band – Developing Youth Band Class
Orkney Schools Concert Band – Developing Youth Band Class
Lochaber High School Senior Concert Band – Achieving School Band Class
Royal Birmingham Conservatoire Wind Orchestra – Open Class

Glasgow Day 1 Regional Festival - Autumn 2018

Glasgow – Day 1  Saturday 1st. December - Williamwood  High School – 14 entries

Compere - Vaughan Fleischfresser
Adjudicators - John Mabon & Hughina Naylor

Development Section
Castlehead High School Concert Band    11.30
Stewarton P7 Community Band     12.00
Auchinleck & Cumnock Junior Concert Band   12.20
Mt. Carmel & St. Andrews P7 Band    12.40
Stewarton Academy Junior Wind Band   13.00
Auchinleck & Cumnock Intermediate Concert Band 13.20
      Adjudication  13.45


Brass Ensembles
Dynamica Brass Academy Intermediate Ensemble  14.10
Percussion Ensembles
Stewarton Academy Percussion Ensemble   14.30 
Brass Ensembles
Dynamica Brass Academy Senior Ensemble   14.50

Achieving School Band Class     
Calderglen High School      15.10
Auchinleck & Cumnock Senior Concert Band   15.40
Larkhall Academy Concert Band    16.10

Community Band Class
Clyde Wind Ensemble      16.40

Showcase performance
by the Band of the Royal Regiment of Scotland  17.10       

Adjudication  17.40 
Festival closes @ 18.00

Glasgow Day 2 Regional Festival - Autumn 2018

Glasgow day 2 Sunday 2nd. December – Williamwood High School – 23 Entries


Compere – Andrew Duncan
Adjudicators Donald Finlayson & John Mabon
Camera Team 1 – Stuart Abernethy & Calum Neil

Achieving School Band Class
Stewarton Academy Intermediate Wind Band   09.00
St. John Ogilvie High School Senior Wind Band   09.25
Garnock Community Campus Concert Band    09.50
Duncanrig Secondary School Concert Band    10.15
Hutchisons’ Grammar Festival Wind Band    10.40
   
Development Section
Lanark Grammar School Concert Band    11.05
North Ayrshire Junior Concert Band     11.30
Jordanhill School Junior Concert Band     11.55
    
Advanced School Band Class
Largs Academy Wind Band      12.20
Stewarton Academy Senior Wind Band    12.45
      Adjudication   13.10

Compere - Compere Graeme Barclay
Adjudicators Gareth Bowman & Josef Pacewicz

Developing Youth Band Class
West Dunbartonshire Senior Concert Band    13.25
North Ayrshire Schools Intermediate Concert Band   13.50
Inverclyde Schools Concert Band     14.15
East Renfrewshire Schools Senior Concert Band   14.40 Advanced Youth Band Class
South Lanarkshire Orchestral Society Senior Concert Band 15.05
Inverclyde Schools Wind Orchestra     15.30
      Adjudication   15.55


Camera Team 2 - RCoS

Open Class
Glasgow Wind Band       16.10

Woodwind Ensembles
Carluke Primrose Orchestral Flutes     16.40

Community Band Class
Edinburgh Concert Band       17.00
Garnock Valley Community Band     17.25
Strathclyde University Concert Band     17.50
Dunbartonshire Concert Band      18.20
Stewarton Winds        18.50


      Adjudication   19.20
      Close of Festival  19.35

Inveralmond Regional Festival - Autumn 2018

Inveralmond Community High School, Livingston – Sunday 9th. December – 11 entries

FINAL REVISED PERFORMANCE TIMES

Compere - Donald Finlayson
Adjudicators – Hughina Naylor & Alan MacDonald
Camera Team 1 – Stuart Abernethy & Calum Neil

Entry to Regional festivals is by purchase of ticket at door Adults £4.00 and Concession £2.00

Advanced School Band Class
West Calder High School Senior Wind Band  10.00  
The James Young High School Senior Wind Band  10.30

Developing Youth Band Class     
25th. Stirling ( Dunblane ) Boys’ Brigade Band  11.00

Achieving School Band Class     
Deans Community High School Wind Band  11.30

Development Section
Edinburgh Academy Junior Concert Band   12.00
Holy Cross High School Junior Concert Band  12.30
Whitburn Academy Wind Band    13.00

Showcase performance     13.30
by the Band of the Royal Regiment of Scotland
   Adjudication  14.00

Brass Ensembles
St. Georges School for Girls Brass Consort  14.20
Deans Cluster Brass Ensemble    14.40     

Community Band Class
Peebles Concert Band    15.00

Advanced Youth Band Class
West Lothian Schools Wind Ensemble   15.30    

Adjudication  16.00
   Close of Festival  16.30